Formand:
Mads Nybo
Overlæge, Ph.d.
Afd. for Klinisk Biokemi og Farmakologi
Odense Universitetshospital
E-mail: mads.nybo@rsyd.dk
Interessekonflikter:
Foredragsholder: Astra Zeneca, Boehringer-Ingelheim, Pfizer og Roche Diagnostics

Valgt: 2015

Næstformand:
Mikkel Helleberg Dorff
Overlæge
Hæmatologisk Afdeling
Roskilde Sygehus
E-mail: mikkel_helleberg@hotmail.com
Speciale: Hæmatologi

Interessekonflikter:
Foredragsholder: Boehringer-Ingenheim og Bristol-Myers Squibb
Valgt: 2013

Sekretær samt kontaktperson vedr.
ind- og udmelding af medlemmer
:
Thomas Kümler
Overlæge, Ph.d.
Kardiologisk afd. S
Herlev-Gentofte Hospital
E-mail: tkumler@dadlnet.dk
Interessekonflikter:
Boehringer-Ingelheim, Astra-Zeneca, Bristol-Myers Squibb og Bayer.

Valgt: 2015

Kasserer:
Mikkel Helleberg Dorff
Overlæge
Hæmatologisk Afdeling
Roskilde Sygehus
E-mail: mikkel_helleberg@hotmail.com
Speciale: Hæmatologi
Interessekonflikter:
Foredragsholder: Boehringer-Ingenheim og Bristol-Myers Squibb

Valgt: 2013

Ørige medlemmer:
Mariann Tang
Afdelingslæge
Hjerte-, Lunge-, Karkirurgisk afd. T
Aarhus Universitetshospital
E-mail: mariann.tang@ki.au.dk
Speciale: Thoraxkirurgi
Interessekonflikter:
Ingen

Eva Funding
Overlæge
Enhed for Leukæmi & Godartede Blodsygdomme
Hæmofilicenter Rigshospitalet
Afsnit 4222/4054/5052
Hæmatologisk Klinik
Rigshospitalet
Email: eva.funding@regionh.dk
Interessekonflikter:
Foredragsholder: Novo Nordisk

Deltaget i advisory boards for SOBI/Biogen og CSL Behring
Valgt: 2014

Søren Due Andersen
Læge, Ph.d.
Neurologisk Afdeling
Aalborg Universitetshospital
E-mail: s.due@rn.dk
Interessekonflikter:
Pfizer
Valgt: 2015

Kasper Gymoese Berthelsen
Afdelingslæge
Anæstesi og Intensiv
Aalborg Universitetshospital
E-mail: kasper.berthelsen@rn.dk
Speciale: Anæstesi
Interessekonflikter:
Ingen
Valgt: 2016

Suppleant:
Maja Hellfritzsch Poulsen
1. reservelæge, Ph.d.-studerende
Afdeling for Klinisk Biokemi
og Farmakologi
Odense Universitetshospital
E-mail: majahsimonsen@gmail.com
Speciale: Klinisk Farmakologi
Interessekonflikter:
Foredragsholder: Bristol-Myers Squibb og Pfizer

Valgt: 2016